31-8-2026

Het duurste paard van stal: toch geen btw-nultarief bij export paard.

Bij de export van goederen naar landen buiten de EU geldt het btw-nultarief. De bewijslast van de daadwerkelijke export hiervoor rust op de leverancier. Uit een recente uitspraak van Rechtbank Zeeland-West-Brabant blijkt maar weer dat de Belastingdienst dit nultarief kan weigeren als de feitelijke uitvoer op zich laat wachten.

Casus

Een Nederlandse btw-ondernemer verkocht een paard voor € 150.000 aan een Amerikaanse koper. Op de factuur werd vermeld dat als het paard niet binnen zes maanden zou worden geëxporteerd, er alsnog 21% btw in rekening zou worden gebracht. Door een ongelukkige blessure kon het paard niet op passende wijze worden vervoerd en werd de export uitgesteld. Het paard nam in Nederland nog aan enkele wedstrijden deel en verliet vervolgens pas na tien maanden de EU.

De inspecteur legt viereneenhalf jaar later een naheffingsaanslag op van € 31.500 en een boete. Het vereiste temporele verband tussen de levering en de feitelijke uitvoer was volgens de Rechtbank door de deelname aan wedstrijden in Nederland verbroken en vervolgens had het moment van export te lang op zich laten wachten. Dat er achteraf nog met creditfacturen was geschoven om de verkoopdatum op papier te verleggen mocht niet baten. De betaling was namelijk bij verkoop al voldaan. De rechtbank heeft de fiscus gelijk gegeven.

Praktijkbelang

Wanneer goederen worden verkocht aan een afnemer buiten de EU is het van belang dat de export binnen een redelijke termijn volgt. Er moet een temporeel en materieel verband bestaan tussen de levering en de daadwerkelijke export. Het temporele verband ziet op de tijd en de continuïteit tussen het moment dat de koper de beschikkingsmacht krijgt en het moment dat het transport naar buiten de EU feitelijk start. Het materiële verband kijkt naar de fysieke staat en het feitelijke gebruik van het goed in de periode tussen de verkoop en de export. Het goed moet in dezelfde hoedanigheid en ongebruikt de grens overgaan.

Over de export van paarden heeft de Staatssecretaris in het besluit toelichting tabel II aangegeven dat zodra een paard na de levering nog in de EU gebruikt wordt, er geen sprake van uitvoer is maar van een belaste binnenlandse levering. Het voeren van het paard, lichte beweging voor het dierwelzijn of noodzakelijke verzorging in afwachting van het transport staat niet in de weg aan toepassing van het nultarief.

Heeft u een exporttransactie waarbij het transport vertraging oploopt? Voorkom actief gebruik in de tussentijd en leg de overmachtssituatie direct vast. Twijfelt u over uw btw-positie? Neem gerust contact met ons op, wij kijken graag met u mee!

Dit artikel delen: